درباره بریده جراید:
از زمان آغاز به كار روابط عمومي ها، مجموعه اي از خدماتي ارايه شد تا ارتباط بين مردم، مسوولين، كاركنان و رسانه ها تحكيم و تقويت گردد. از آن جمله مي توان به شاخه مهمي از اين خدمات با عنوان بريده جرايد يا CLIPPLNG اشاره كرد.
تهيه بريده جرايد يكي از ابزارهاي حرفه اي روابط عمومي به منظور آگاه كردن مقام ارشد سازمان و يا ساير سطوح از چند و چون بازتاب تصميمات اتخاذ شده در وسايل ارتباط جمعي است.
در " بريده‌ جرايد" اخبار و مطالب‌ مربوط به‌ سازمان‌، دستگاههاي‌ همكار يا رقيب‌ و مهمترين‌ اخبار روز كشور، ازنشريات‌ بريده‌ شده‌ و بعد از صفحه‌ بندي‌ و تنظيم‌ به‌ مسئولان‌ ارسال‌ مي‌شود.
كاربرد اصلي بريده جرايد براي مقام ارشد، تصميم گيري و تعيين خط مشي سازمان و براي ساير همكاران، تصميم سازي، اطلاع از اخبار مرتبط با حيطه كاري و مسووليت آنان است تا در جريان امور از نگاه بيروني نيز قرار بگيرند. چرا كه اطلاع‌ رساني‌ به‌ كاركنان‌ نيز به‌ نوبه‌ خود كم‌ اهميت‌تر از اطلاع ‌رساني‌ به‌ مسئولان‌ نيست‌.
امروزه روابط عمومي هاي حرفه اي، تنها به بريده جرايد اكتفا نكرده اند و به دنبال بازكاوي رسانه ها (MEDIA MONITORING) هستند. از اينرو روابط عمومي ها به صورت روزانه، با بازكاوي رسانه ها اخبار مهمي را كه در جرايد و ساير رسانه هاي گروهي ضروري مي بيند در اولين فرصت به رويت مدير ارشد رسانده شود، تهيه و ارسال مي نمايد.

انواع خدمات قابل ارايه بريده جرايد كه روابط عمومي ها مي توانند به بخش خصوصي سفارش دهند عمدتا شامل موارد زير است:
1- پوشش چاپي PRINT COVERAGE
2- پوشش راديويي BROADCAST COVERAGE
3- پوشش اينترنتي INTERNET COVERAGE
4- پوشش چاپي، راديويي و اينترنتي PRINT, BROADCAST and INTERNET
5- پوشش بين المللي INTERNATIONAL COVERAGE
6- پوشش تخصصي SPECIALTY / NICHE SERVICES
7- پوشش تصويري TV COVERAGE
8- سفارش دوره اي و آزمايشي TRIALS AND FREE OFFERS

 بریده جراید و رسانه هاي الكترونيك:
بریده جراید یا clipping در ابتدا صرفا بریده جراید مکتوب را در بر می گرفت، ولی در سالهای گذشته دربرگیرنده صدا و تصویر و گرافیک و همچنین سایر رسانه های الکترونیک همچون دیسکت ها و سی دی ها شد.
امروزه اينترنت كار روابط عمومي ها را در اين قسمت خيلي آسانتر كرده است. با فراگیر شدن اینترنت این بخش دچار تحولات عظیمی شده و پا به پای تکنولوژی رشد کرده است که از آن می توان به عنوان بریده جراید اینترنتی (Internet Clipping) که یکی از اصلی ترین خدمات ارایه شده به روابط عمومی ها در دوران کنونی است، نام برد.
در اصطلاحي جديدتر با واژه اي به نام سايبر كليپينگ يا Cyber Clipping مواجه مي شويم كه آن نيز جستجوهاي اينترنتي خبري شامل متن و تصوير و مولتي مديا در فضاي مجازي است.
در سایر کشورها مطالب مرتبط در فضای مجازي بررسي و گلچين مي شود كه اصطلاحا آنرا سایبر اسکن (CyberScan) مي گويند. اين امور را روابط عمومي ها به موسسات خصوصی سپرده اند. این موسسات دو وظیفه عمده پویش وب (WebScan) و بررسی افکار عمومی (Opinion Monitoring) را بر عهده دارند.
شیوه کار همانند بریده جراید سنتی شامل روزنامه ها، مجلات و سایر محصولات چاپی است، فقط فرق آن بهره گیری از اینترنت است. اين بار سايت هاي الكترونيك خبري و خبرگزاريهاي اينترنتي به وب سايت هاي جرايد افزوده مي شوند.

 WebScan:
در خدمات وب اسکن، تمامی اخبار و اطلاعاتی که بطور روزانه در سایتها درج می شود با مشخص کردن سه گزینه زیر به سازمان سفارش دهنده اعلام می گردد. این سه گزینه عبارتند از:
  • منبع (source)، که نشانی و ماخذ مطلب را ارایه می کند.
  • عنوان مطلب (Title)، که نام صفحه وب و عنوان مطلب ارایه شده را در بر می گیرد.
  • لینکهای داغ (HotLink)، كه شامل لينك هايي است كه سايت هاي ديگر از اين خبر استفاده كرده اند.
وب اسکن شامل سایتهای خبری آنلاین پر مخاطب، كم مخاطب و از طرفي مرتبط و غيرمرتبط می شود که روابط عمومي مي تواند اسامي آن سايتها را در اختیار شركت مجري قرار می گیرد.
بهترین راه برای استفاده از بریده جراید اینترنتی، دریافت مطالب به شکل روزانه است. البته این بستگی به نیاز سازمان و همچنین حجم اخبار و مطالب نیز دارد که بطور هفتگی یا ماهانه قابل دریافت است.

Copyright ©2015 - 2023 TashResaneh.ir